Spis wydarzeń
Strona główna
Wydarzenia
Ostatnio dodane
6.10.2017
Ogłoszenie o sprzedaży samochodu pożarniczego
5.10.2017
Ostrzeżenie o silnym wietrze
5.10.2017
Ogłoszenie o podpisywaniu umów na solary i kotły na biomasę
3.10.2017
Ogłoszenie o rozpoczęciu tworzenia projektu "Program współpracy Gminy Żyrzyn z organizacjami pozarządowymi w 2018 roku"
22.9.2017
Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego "Moja Gmina za 20 lat - tu mieszkam, pracuję i wypoczywam"
19.9.2017
Obwieszczenie Wójta Gminy Żyrzyn o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Żyrzyn
19.9.2017
Uchwały Rady Gminy Żyrzyn uchwalone 5 września 2017 r.
13.9.2017
Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowych niezabudowanych, położonych w Żyrzynie
8.9.2017
Galeria fotografii: Dożynki Gminne w Żyrzynie
5.9.2017
Obwieszczenie Wójta Gminy Żyrzyn o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Żyrzyn dla określonych terenów, wraz z prognozą oddziaływania na środowisko
31.8.2017
Obwieszczenie Wójta Gminy Żyrzyn w sprawie oceny oddziaływania na środowisko
11.8.2017
Konsultacje w związku z realizacją projektu rewitalizacji kompleksu parkowego w Żyrzynie
24.7.2017
Ogłoszenie w sprawie terminów składania wniosków o ustalenie prawa do świadczeń

Dożynki Powiatowe w Żyrzynie

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia Powiat Puławski świętował dożynki. Tym razem to nasza gmina miała zaszczyt gościć rolników i delegacje z poszczególnych gmin.

Uroczystości rozpoczął barwny korowód, na czele którego bochen chleba upieczony w piekarni Gminnej Spółdzielni "SCH" w Żyrzynie nieśli Starostowie Dożynek Pani Krystyna Freliga ze Skrudek i Pan Zenon Kwit z Borysowa. Za nimi podążały delegacje wieńcowe. Do ołtarza niesiono 19 wieńców, w tym aż 6 z Gminy Żyrzyn (z Kotlin, Zagród, Żyrzyna, Osin, Woli Osińskiej i Kośmina).

Jako gospodarze zaprezentowaliśmy najliczniejszą delegację, z udziałem około 60-osobowej grupy dzieci ze szkół podstawowych w Żyrzynie, Osinach i Skrudkach, które niosły w darze zebrane z tegorocznych zbiorów jabłka. W korowodzie szli również pracownicy samorządowi, radni i mieszkańcy.

Mszę Świętą celebrował Arcybiskup Metropolita Lubelski Ksiądz Profesor Stanisław Budzik, w asyście Księdza Dziekana Piotra Treli i Księdza Proboszcza Mirosława Sypuły.

Dożynkowym chlebem ze wszystkimi przybyłymi na uroczystości podzielili się Starostowie Dożynek, Starosta Puławski Pan Witold Popiołek, Wójt Gminy Żyrzyn Pan Andrzej Bujek, jak również licznie przybyli zaproszeni goście na czele z Panią Poseł Małgorzatą Sadurską.

Pięknie położone miejsce, słoneczna pogoda i bardzo licznie zgromadzeni widzowie spowodowali, że występujący artyści także pokazywali się z jak najlepszej strony. Publiczność gromkimi brawami nagradzała wszystkich artystów. Wspaniale wypadły także nasze dwa zespoły, rozpoczynające występy dzieciaki z zespołu ludowego "Żyrzyniaczek Ci ja" ze Szkoły Podstawowej w Żyrzynie i młodzi artyści z Gimnazjum. Dziękujemy zarówno młodym wykonawcom, jak i pedagogom i dyrektorom szkół, którzy poświęcili swój wolny czas w okresie wakacji na przygotowanie prezentowanych programów.

Gmina Żyrzyn uczestniczyła we wszystkich konkursach ogłoszonych przez Powiat. Z wielką dumą i radością przyjmowaliśmy, nagradzając brawami, zdobywców licznych nagród. A oto jak wygląda ten dorobek naszych przedstawicieli: I miejsce w kategorii wieńców dożynkowych tradycyjnych zdobyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żyrzynie, a II miejsce Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kotlinach. We współzawodnictwie sołtysów reprezentacja Gminy w osobach Pani Sołtys z Bałtowa Justyny Michalskiej i Pana Sołtysa z Borysowa Marcina Feldmana zajęła drugie miejsce. Stoisko Gminne przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Żyrzyna, którym przewodniczyła Pani Barbara Rułka, okazało się najpiękniejsze i wygrało konkurs. Także w konkursach kulinarnych zdobyliśmy kilka nagród, i tak: I miejsce w kategorii ciasta za przepyszny piernik zdobyła Pani Zofia Grzegorzak z Zagród, I miejsce w kategorii potraw mięsnych zajęła Pani Anna Skrzypiec z Kotlin, II miejsce w kategorii potraw jarskich i półmięsnych wywalczyła pani Zofia Jerzyna z Osin, a w kategorii nalewek Pani Barbara Rułka z Żyrzyna uplasowała się na III miejscu.

W tym roku Starosta Puławski wyróżnił gospodarstwo rolne z Gminy Żyrzyn Państwa Barbary i Adama Sułków z Osin.

Zwycięstwo stoiska i wieńców z naszej Gminy na dożynkach powiatowych zobowiązuje nas, a jednocześnie jest dla nas zaszczytem, do reprezentowania Powiatu Puławskiego na dożynkach wojewódzkich, które w tym roku odbędą się 14 września w Niemcach koło Lublina.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dożynek.

I.G.

Menu główne
Odpady komunalne w Gminie Żyrzyn
Wirtualny spacer po Gminie Żyrzyn
Partycypacja w planowaniu przestrzennym
Wzory deklaracji podatkowych na 2015 rok
Wzory deklaracji podatkowych
na 2016 i 2017 rok
Informacje o projekcie "Gmina Żyrzyn - gminą równego dostępu do Internetu"
Obchody
150. rocznicy
Bitwy pod Żyrzynem

Publikacja "Skarby Przyrody Powiatu Puławskiego"

Album
"Gmina Żyrzyn
tu warto być"
(format pdf - 12MB)
 
Gmina|Urząd|Rada|Wydarzenia|Ogłoszenia|Przetargi|Galerie|Gazeta|Polecane|OPS|Biblioteka|Stowarzyszenia|Wybory 2015