Spis wydarzeń
Strona główna
Wydarzenia
Ostatnio dodane
15.12.2017
Ostrzeżenie o oblodzeniach
15.12.2017
Kolejne nabory wniosków LGD "Zielony Pierścień"
15.12.2017
Bezpłatne warsztaty wykonywania rękodzieła ze słomy
14.12.2017
Infomacja o zmianach w rozkładzie jazdy autobusów komunikacji miejskiej
12.12.2017
Ogłoszenie o naborze na stanowisko urzędnicze w Urzędzie Gminy Żyrzyn
11.12.2017
Uchwały Rady Gminy Żyrzyn uchwalone 4 grudnia 2017 r.
8.12.2017
Przetarg nieograniczony na odbiór i transport odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Żyrzyn
8.12.2017
Dodatkowy nabór do udziału w projekcie "Zielona energia w Gminie Żyrzyn - montaż kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę"
7.12.2017
Informacja o wynikach naboru na stanowisko urzędnicze w Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w Żyrzynie
28.11.2017
Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych niezabudowanych, położonych w Osinach
28.11.2017
Obwieszczenie Wójta Gminy Żyrzyn o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Żyrzyn
24.11.2017
Zaproszenie na warsztaty makramy
24.11.2017
Podopieczni świetlicy w Żyrzynie - laureatami ogólnopolskich konkursów plastycznych
24.11.2017
Informacja o książce kulinarnej Kuriera Lubelskiego
20.11.2017
Galeria fotografii: Obchody Święta Niepodległości w Parafiance
20.11.2017
Galeria fotografii: Dożynki Powiatowe w Gołębiu
16.11.2017
Przypomnienie o obowiązku dokonania spisu zwierząt
10.11.2017
Regulamin konkursu plasycznego "Anioły Bożego Narodzenia"
31.10.2017
Galeria fotografii: Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej poległym podczas II Wojny Światowej mieszkańcom Borysowa
27.10.2017
Galeria fotografii: Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moja Gmina za 20 lat - tu mieszkam, pracuję i wypoczywam"
27.10.2017
Informacja o żłobkach w Gminie Żyrzyn
27.10.2017
Wydarzenia: warsztaty florystyczne
27.10.2017
Informacja o projekcie: "Rozwój placówek wsparcia dziennego dzieci i młodzieży gmin wiejskich Powiatu Puławskiego"
3.10.2017
Uroczystość wręczenia nagród i wystawa prac laureatów konkursu plastycznego "Moja Gmina za 20 lat - tu mieszkam, pracuję i wypoczywam" w ramach projektu "Partycypacja w planowaniu przestrzennym"

Ferie w Kotlinach

W tym roku dzieci w Kotlinach, zamiast spędzać mroźne dni przed komputerem i telewizorem miały okazję na aktywny i pożyteczny wypoczynek podczas ferii zimowych. Dzięki temu, iż Stowarzyszenie Edukacja, Rozwój, Aktywność - "ERA Kotlin" pozyskało fundusze z Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie na organizację "pożytecznych ferii", dzieci miały okazję zobaczyć, że w naszej małej miejscowości można interesująco spędzać czas.

Dwutygodniowa przygoda w świetlicy wiejskiej rozpoczęła się hucznym balem karnawałowym, na którym można było zaprezentować umiejętności taneczne oraz wziąć udział w ciekawych konkursach. A jeśli komuś zabrakło sił mamusie przygotowały przepyszne kolorowe kanapeczki i słodkie co nieco dla swoich pociech. Na deser była mini sesja zdjęciowa na której każdy mógł się wcielić w rolę fotografa, modelki lub modela.

W trakcie zajęć wypoczynkowych w Świetlicy Wiejskiej mali milusińscy brali udział w zajęciach plastycznych, na których nauczyli się wykorzystywać różne techniki. Dzieci zrobiły m.in. obraz naszej małej miejscowości oraz podwodny świat z wykorzystaniem materiałów o różnej teksturze, owady i zwierzątka z materiałów wtórnych czy naszyjniki i figurki z gliny rzeźbiarskiej. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się mini eksperymenty naukowe jak na przykład własnoręczne wykonanie wybuchającego wulkanu.

Dzieci brały też udział w warsztatach prowadzonych przez mieszkańców Kotlin, bo jak się okazało ta mała miejscowość skrywa niemałe talenty. Pni Iga Maciak zaprosiła dzieci na lekcję angielskiego metodą Helen Doron aby pokazać im, że nauka języka nie musi być przykrym obowiązkiem a może być nie lada frajdą. Mali odkrywcy w skupieniu słuchali tez wykładu pani Barbary Żebrowskiej na temat renowacji zabytków oraz złotnictwa, a z jeszcze większym zapałem sami zabrali się za "pozłacanie" przygotowanych przez siebie wcześniej rzeczy.

Największą atrakcją dla dzieci w trakcie ferii było niezaprzeczalnie własnoręczne przygotowywanie posiłków. Niezmierną radość sprawiało maluczkim smarowanie pieczywa i układanie góry dodatków na kanapkach, nadziewanie naleśników dżemem, czy też krojenie soczystych jabłuszek i mandarynek, które razem z innymi owocami stworzyły przepyszną sałatkę. Swoje pociechy w tych poczynaniach dzielnie wspierały mamy, które codziennie pełniły dyżury, pomagając zapanować nad niesforną gromadką i posprzątać powstały rozgardiasz. Trzeba przyznać, że mamusie spisały się na medal.

Nie zabrakło też wycieczek. Dzieci odwiedziły Farmę iluzji i wioskę Świętego Mikołaja w Trojanowie, gdzie miały okazję zajrzeć do gabinetu Mikołaja i podejrzeć jak pracuje dobrotliwy staruszek. Przekonały się też jak działają prawa grawitacji w pochyłej chatce oraz ile dzieci zmieści się na gigantycznym krześle. Nie lada atrakcją była też wizyta w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie można się było na własnej skórze przetestować prawa fizyki czy posłuchać muzyki z wyprodukowanego własnymi siłami prądu. Dzieci brały również czynny udział w zajęciach oferowanych przez Dom Chemika w Puławach aktywnie uczestnicząc w zajęciach angielskiego czy też spędzając czas w kinie.

W trakcie ferii, gdy dzieci odpoczywały starsi mieszkańcy Kotlin postanowili wykorzystać ten czas na edukacje i pogłębianie wiedzy z dziedziny przedsiębiorczości i agroturystyki. Dzięki uprzejmości WODR w Końskowoli zostało zorganizowane trzydniowe szkolenie z wyjazdem do agrokwater znajdujących się w powiecie puławskim. Szkolenia prowadzone były w ramach programu "Euroszansa dla Lubelszczyzny - budowanie konsensu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego Nałeczów - Puławy - Kazimierz Dolny".

Uczestnicy ferii tj. dzieci, mamy, opiekun świetlicy serdecznie dziękują Pani Idze Maciak współtwórcy projektu na "pożyteczne ferie" za wspaniałą organizację wszystkich wyjazdów, zajęć i za serdeczność i zapał do pracy społecznej dziećmi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Radna Teresa Gruda

Menu główne
Odpady komunalne w Gminie Żyrzyn
Uchwały podatkowe i wzory deklaracji podatkowych
Wirtualny spacer po Gminie Żyrzyn
Partycypacja w planowaniu przestrzennym
Informacje o projekcie "Gmina Żyrzyn - gminą równego dostępu do Internetu"
Obchody
150. rocznicy
Bitwy pod Żyrzynem

Publikacja "Skarby Przyrody Powiatu Puławskiego"

Album
"Gmina Żyrzyn
tu warto być"
(format pdf - 12MB)
 
Gmina|Urząd|Rada|Wydarzenia|Ogłoszenia|Przetargi|Galerie|Gazeta|Polecane|OPS|Biblioteka|Stowarzyszenia|Wybory 2015