Spis wydarzeń
Strona główna
Wydarzenia
Ostatnio dodane
15.12.2017
Ostrzeżenie o oblodzeniach
15.12.2017
Kolejne nabory wniosków LGD "Zielony Pierścień"
15.12.2017
Bezpłatne warsztaty wykonywania rękodzieła ze słomy
14.12.2017
Infomacja o zmianach w rozkładzie jazdy autobusów komunikacji miejskiej
12.12.2017
Ogłoszenie o naborze na stanowisko urzędnicze w Urzędzie Gminy Żyrzyn
11.12.2017
Uchwały Rady Gminy Żyrzyn uchwalone 4 grudnia 2017 r.
8.12.2017
Przetarg nieograniczony na odbiór i transport odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Żyrzyn
8.12.2017
Dodatkowy nabór do udziału w projekcie "Zielona energia w Gminie Żyrzyn - montaż kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę"
7.12.2017
Informacja o wynikach naboru na stanowisko urzędnicze w Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w Żyrzynie
28.11.2017
Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych niezabudowanych, położonych w Osinach
28.11.2017
Obwieszczenie Wójta Gminy Żyrzyn o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Żyrzyn
24.11.2017
Zaproszenie na warsztaty makramy
24.11.2017
Podopieczni świetlicy w Żyrzynie - laureatami ogólnopolskich konkursów plastycznych
24.11.2017
Informacja o książce kulinarnej Kuriera Lubelskiego
20.11.2017
Galeria fotografii: Obchody Święta Niepodległości w Parafiance
20.11.2017
Galeria fotografii: Dożynki Powiatowe w Gołębiu
16.11.2017
Przypomnienie o obowiązku dokonania spisu zwierząt
10.11.2017
Regulamin konkursu plasycznego "Anioły Bożego Narodzenia"
31.10.2017
Galeria fotografii: Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej poległym podczas II Wojny Światowej mieszkańcom Borysowa
27.10.2017
Galeria fotografii: Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moja Gmina za 20 lat - tu mieszkam, pracuję i wypoczywam"
27.10.2017
Informacja o żłobkach w Gminie Żyrzyn
27.10.2017
Wydarzenia: warsztaty florystyczne
27.10.2017
Informacja o projekcie: "Rozwój placówek wsparcia dziennego dzieci i młodzieży gmin wiejskich Powiatu Puławskiego"
3.10.2017
Uroczystość wręczenia nagród i wystawa prac laureatów konkursu plastycznego "Moja Gmina za 20 lat - tu mieszkam, pracuję i wypoczywam" w ramach projektu "Partycypacja w planowaniu przestrzennym"

VIII Przegląd kolęd, szopek i stroików

W niedzielę 24 stycznia 2010 roku w Żyrzynie zrobiło się wyjątkowo świątecznie.

Już od rana w szkole podstawowej - zgodnie z informacjami prasowymi - miało być i rzeczywiście było - wesoło, muzycznie, świątecznie.

Jak się okazało - i kolorowo, i gościnnie, i rodzinnie, i serdecznie.

Organizatorzy Konkursu Utworów Bożonarodzeniowych nie spodziewali się tak licznej publiczności. Pomimo siarczystego mrozu i lodowatego zimna dotarli i goście, i mieszkańcy gminy. Sala gimnastyczna pękała w szwach.

W "Przeglądzie kolęd i pastorałek" udział wzięli uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych z terenu gminy, przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Żyrzynie i z klubów przedszkolaka, a w "Konkursie Utworów Bożonarodzeniowych" uczniowie szkół podstawowych z klas IV-VI, świetlic wiejskich, gimnazjaliści, uczniowie Zespołu Szkół w Żyrzynie i dorośli. Wśród uczestników konkursów nie zabrakło chórów, chórków szkolnych, zespołów wokalnych, solistów, i duetów rodzinnych. Wszyscy prezentowali się znakomicie.

W pierwszej części konkursu scena należała do najmłodszych i jak zwykle maluchy spisały się znakomicie, dlatego wszystkie zasłużyły na gromkie brawa i nagrody. Dodatkową nagrodą była nagroda publiczności, odebrały ją dzieci z Klubu Przedszkolaka w Żerdzi, które otrzymały najwięcej głosów spośród 276 głosujących osób.

Następnie wystąpiły chóry, chórki, zespoły wokalne i dorośli. W stosunku do tej grupy wykonawców wymagania jurorów były wyższe, a ocena surowa, ale sprawiedliwa.

Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Śliwińskiego - organizatora słynnego Puławskiego Festiwalu Kolęd - ostatecznie zdecydowało, że pierwsze miejsce ex aequo należy się chórowi Szkoły Podstawowej w Żyrzynie oraz dzieciom ze świetlicy wiejskiej w Zagrodach. Drugie miejsce przypadło chórowi ze Szkoły Podstawowej w Osinach, zaś trzecie grupie AWANS DANCE ze szkolnego klubu sportowego AWANS, działającego przy Szkole Podstawowej w Żyrzynie.

W starszej kategorii triumfowało trio wokalno-instrumentalne z Osin w składzie: Martyna i Ewelina Wiejak oraz Karolina Kozak, przed zespołem muzycznym AIS z Zespołu Szkół w Żyrzynie oraz grupą QVO VADIS z Gimnazjum w Żyrzynie.

Grand Prix festiwalu jury przyznało Elżbiecie i Małgorzacie Wróbel - mamie i córce, mieszkankom Żerdzi - za wykonanie kolędy "Oj maluśki, maluśki". Rodzinny duet podbił serca widowni, ale najliczniejszą grupę sympatyków zgromadził chór ze Szkoły Podstawowej w Żyrzynie, do którego trafiła nagroda publiczności.

Było też co oglądać i podziwiać na wystawie prac zgłoszonych do konkursu. Piękne bożonarodzeniowe szopki z drewna, z ryżu, piernika, oryginalne stroiki, różnorodne ciekawe ozdoby choinkowe, oryginalne bombki z fasoli, z ziaren pszenicy, butelek, wspaniałe anioły z włóczki, choinki - wszystko to przykuwało wzrok oglądających konkursowe prace.

Miłośnicy tej imprezy przeżyli prawdziwą ucztę duchową i estetyczną.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem Lucyny Kowalik - malarki i poetki z Góry Puławskiej - dokonała wnikliwej oceny. Spośród wielu ciekawych prac wybrano te, które - zdaniem jury - były oryginalne, estetycznie i samodzielnie wykonane (w przypadku kategorii dziecięcej). Przewodnicząca tej komisji konkursowej szczególną uwagę zwróciła na prace, do wykonania których użyto naturalnych materiałów, np. ziaren pszenicy, ryżu, fasoli.

W kategorii dzieci do lat 7 bezkonkurencyjny był Mikołaj Szaruga z Borysowa - wykonawca szopki z ryżu. Drugie miejsce przyznano Klubowi Przedszkolaka ze Skrudek za przepiękną choinkę, zaś trzecie - Natalii Olszak z Osin za szopkę.

W kategorii od 8 do 12 lat zwyciężyła Klaudia Polak ze Szkoły Podstawowej w Żyrzynie i jej wspaniałe anioły. Drugie miejsce zajął Michał Wiak z koła plastycznego w Żerdzi, natomiast trzecie - Zuzia Żuraw także uczennica Szkoły Podstawowej w Żyrzynie za oryginalny witraż.

W kategorii młodzieży od 13 do 17 lat pierwsze miejsce przyznano za wspaniałe, pomysłowe bombki z butelek i nasion Monice Kozak ze świetlicy wiejskiej w Zagrodach. Na drugim miejscu uplasowała się także przedstawicielka Zagród Agata Kozak, która zaprezentowała niezwykłe anioły z wełny. Na trzecim - Emilia Goluch ze świetlicy w Żerdzi i jej szopka.

W najstarszej grupie wiekowej zwyciężył Jerzy Kozdrój z Żerdzi - wykonawca szopki, drugie miejsce zajęła Monika Szaruga z Borysowa, która wyczarowała świąteczny stroik w kształcie indyka (tego dotychczas jeszcze nie było!), trzecie miejsce przypadło Alinie Ciosek z Kośmina za nietuzinkową choinkę przystrojoną haftowanymi chusteczkami. Przyznano też wyróżnienie dla Damiana Głucha ze świetlicy w Żyrzynie za oryginalną szopkę.

Nagrodę główną Grand Prix konkursu odebrała Małgorzata Wojtaś ze świetlicy w Żerdzi za słodziutką, urzekającą szopkę z piernika, która była bezkonkurencyjna.

Nie zawiodła jak zwykle życzliwość i gościnność gospodarzy obiektu - dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej w Żyrzynie.

Ileż świątecznych smacznych potraw wylądowało na stołach jadalni i świetlicy. Każdy chętny mógł się częstować tymi potrawami.

Uroczystość uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Jawor" z Lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Zespół podbił serca publiczności nie tylko śpiewem kolęd, ale i wiązanką tańców, które przypadły do gustu widowni. Entuzjastycznym brawom nie było końca.

Miłym akcentem kończącym VIII edycję Konkursu Kolęd było wspólne odśpiewanie przez widownię i Zespół kolęd "Bóg się rodzi" i "Cicha noc".

Cieszy nas fakt, że konkurs zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych, kultywujących piękną, polską bożonarodzeniową tradycję.

Kolejna impreza czeka nas za rok.

Organizatorami tych konkursów byli: Urząd Gminy, Gminna Biblioteka Publiczna, Samorządowa Administracja Placówek Oświatowych i Szkoła Podstawowa w Żyrzynie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przeglądu.

Menu główne
Odpady komunalne w Gminie Żyrzyn
Uchwały podatkowe i wzory deklaracji podatkowych
Wirtualny spacer po Gminie Żyrzyn
Partycypacja w planowaniu przestrzennym
Informacje o projekcie "Gmina Żyrzyn - gminą równego dostępu do Internetu"
Obchody
150. rocznicy
Bitwy pod Żyrzynem

Publikacja "Skarby Przyrody Powiatu Puławskiego"

Album
"Gmina Żyrzyn
tu warto być"
(format pdf - 12MB)
 
Gmina|Urząd|Rada|Wydarzenia|Ogłoszenia|Przetargi|Galerie|Gazeta|Polecane|OPS|Biblioteka|Stowarzyszenia|Wybory 2015